فرصت ژئواکونومیک  ورود به اتحادیۀ ارواسیا (EAEU)

فرصت ژئواکونومیک ورود به اتحادیۀ ارواسیا (EAEU)

فرصت ژئواکونومیک  ورود به اتحادیۀ ارواسیا (EAEU)

 

(EAEU) یا اتحادیۀ اقتصادی اوراسیا با هدف بهبود سطح زندگی و توسعه پایدار کشورهای عضو (روسیه ، بلاروس ، قزاقستان ، ارمنستان و قرقیزستان ) در سال 2014 تأسیس شد .یکی از ویژگی های ملموس که در مدل اتحادیه اوراسیا مورد نظر می باشد صفر شدن تعرفۀ گمرکی در بین اعضاء می باشد .

پیگیری موضوع پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا از سال 97 آغاز شد و بیشتر کاهش تعرفه گمرکی برای حدود 860 قلم کالا مد نظر قرار داشت اما با پیگیری ها و اقدامات مستمر دولت در تیر ماه سال جاری مصوبه مربوطه از طریق مجلس  به دستگاه های اجرائی ابلاغ شد تا در آبان ماه سال 1398 این روند عملیاتی شده و عملاً فعالیت های اجرائی مرتبط با توافقنامه آغاز گردد .

بر اساس اهداف مشخص شده و برنامه های پیش رو پس از مرحلۀ کاهش تعرفه های تجاری و گذشت یک سال از آن ، مذاکرات لازم برای امضاء قرارداد تجارت آزاد میان ایران و این اتحادیه آغاز می گردد و بدیهی است این مهم زمینه ساز فرآیند ورود ایران به اتحایه اوراسیا در پروسۀ زمانی حداکثر 10 ساله خواهد بود و پس از موفقیت در مذاکرات و طی نمودن شرایط مورد نظر اتحادیه در خصوص تجارت آزاد با کشورهای عضو ، اجرائی خواهد گردید.

با در نظر گرفتن جمعیت حدود 180 میلیون نفری کشورهای اتحادیه اوراسیا و حجم تجارت کشورهای عضو و میزان واردات حدود 315 میلیارد دلاری آنها از کشورهای جهان به وجود آمدن شرایط موجود می تواند فرصت بسیار مغتنمی برای توسعه فعالیت های اقتصادی و صادراتی برای کشورمان باشد .

برابر آمارهای موجود در سال گذشته میلادی حجم صادرات ایران به پنج کشور اتحادیه حدود 920 میلیون دلار بوده و در مقابل واردات ایران از این کشورها حدود 1،775،000،000 دلار بوده است و در میان کشورهای فوق بیشترین واردات از روسیه با رقمی حدود 1،200 میلیون دلار و کمترین آن مربوط به قرقیزستان با حدود 14 میلیون دلار می باشد .

بیشترین صادرات نیز حدود 530 میلیون دلار به روسیه بوده است و کمترین میزان صادرات در حدود 13،000،000 دلار مربوط به کشور بلاروس بوده است .

طبیعی است ، رسیدن به شرایط کامل جهت انجام تجارت آزاد با اعضاء اتحادیه مستلزم حصول نتایج بسیاری است که لازم است مجموعه دولت و بخش خصوصی به اتفاق این موضوع را با جدیت پیگیری و با همکاری مشترک راه را برای توسعه فعالیت های تولیدی ، اقتصادی و صادراتی کشور هموار نمایند . در این میان لازم است پارلمان بخش خصوصی نیز با برگزاری همایش و سمنیارهای تخصصی با تشریح شرایط استراتژیک به وجود آمده نسبت به ایجاد آمادگی برای تجار و بازرگانان و صنعت گران و تولید کنندگان بسترسازی نماید  و با انجام مطالعات محیطی و اجتماعی و اقتصادی در کشورهای عضو و تبیین و به کارگیری یک برنامه هدفمند از این منطقه ژئو اکونومیک و شرایط خاص به وجود آمده نهایت بهره را ببرد .

منطقۀ اوراسیا و کشورهای حاضر در این منطقه هموراه در قلب تحولات ژئوپلیتیک قرار داشته اند از این رو اعضاء می توانند با بهره گیری از فرصت به وجود آمده به دور از راه و روش ژئوپلیتیک بلکه از طریق همکاری های اقتصادی و تجاری و ژئو اکونومیک که در دنیای امروزی یکی از روشهای کاربردی در سیاستها و استراتژی های کلان می باشد به توسعه اهداف و قدرت منطقه ای خود بی افزایند .

این مدل به کشورها این امکان را می دهد تا با تأثیر بین المللی اقتصاد ظرفیت های اقتصادی و اجتماعی خود را استحکام بخشند .

هدف اصلی مؤسسان اتحادیه اوراسیا ایجاد یک سازمان بین المللی با هدف یکپارچگی اقتصادی منطقه ای است که البته می بایستی شخصیت حقوقی و بین المللی نیز پیدا کند تا بتواند یک بازیگر معنی دار در معماری و ساختار اقتصادی جهان باشد و فضاهای نوینی را برای همکاری مشترک بین اعضاء بایکدیگر و حتی بین اعضاء با سایر کشورها فراهم آورد . روند عضو گیری اتحادیه نشان از آن دارد که در آینده نه چندان دور تعداد اعضاء و داوطلبین عضویت در این اتحادیه به لحاظ بازار جذاب این منطقه بیشتر خواهد شد و پیوستن ایران عضویت در این اتحادیه نیز به عنوان عضوی پر جمعیت و داشتن  بازاری پر کشش ومنابعی سرشار ، جذابیت زیادی برای اعضاء دارد . و طبیعی است که با ورود به اتحادیه مزایای فراوانی نیز نصیب کشورمان خواهد شد .دسترسی اعضاء اتحادیه به منابع و بازارهای یکدیگر از مزیت های اصلی این رویداد بزرگ و همگرائی بین المللی ایجاد خواهد شد و چنانچه برنامه ریزی مناسبی انجام شود و از این فرصت استراتژیک به دست آمده به نحو مطلوبی بهره گیری شود با در نظر گرفتن امکان حمل و نقل دریایی ، ریلی ، زمینی و هوائی موجود اعضاء ، امکان انجام تعاملات بازرگانی و اقتصادی گسترده ای خاصی ایجاد می گردد و طبیعی است که باید برطرف شدن تعرفه ها میزان مطلوبیت اقتصادی کالاهای تولیدی اعضاء نیز برای یکدیگر افزایش می یابد که امیدواریم دشمنی های غرب با کشورمان آسیبی به این توافقنامه وارد نکند .

روسیه به عنوان بزرگترین کشور اتحادیه اوراسیا و پر جمعیت ترین عضو با میزان حجم مبادلات گسترده با ایران نشانه داده که مصمم به ادامۀ همکاری و حتی توسعه فعالیتها در اکثر زمینه هاست و به نظر می رسد اعضاء کوچکتر نیز به لحاظ منافعی که از تعامل با روسیه به دست می آورند خارج از چهارچوب تعیین شده آن حرکت ننمایند .

بنا براین ضروری است این بار با برنامه ریزی و همکاری دولت و بخش خصوصی به نحو شایسته ای از فرصت استراتژیک به دست آمده بهره برداری شود .

دیدگاه(2)

  1. مرداد 03, 1399 \ق.ظ\31 1:39 ق.ظ

    This should be the best collection of blogging website i ever found out.

  2. admin
    مرداد 04, 1399 \ب.ظ\31 2:50 ب.ظ

    Thank you for visiting our site

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.